

Pablo Picasso (1881 - 1973)
Malarz, rysownik i grafik, jeden z czołowych reprezentantów młodopolskiej sztuki inspirowanej rodzimym folklorem - był w swoim czasie jednym z najbardziej znanych i cenionych, także za granicą, portrecistów polskich. Kształcił się w Krakowie i w Monachium; od 1895 był profesorem Akademii krakowskiej. Początkowo malował w realistycznej manierze akademickiej, później na jego sztukę wywarło wpływ angielskie malarstwo XVIII wieku oraz dzieła artystów współczesnych - Boldoniego, Whistlera czy Sargenta. Uznanie zdobył idealizowanymi wizerunkami wytwornych dam w pięknych secesyjnych sukniach oraz wdzięcznymi portretami dziecięcymi. Malował także obrazy o tematyce rodzajowej (sceny z życia Hucułów, typy huculskie) i historycznej. Jego pastele cechowała lekkość faktury i delikatność prowadzenia różnobarwnej kredki, tworzącej puszystą, drgającą sieć giętkich kresek. Stosowane przez Axentowicza malarskie środki wyrazu odznaczały się elegancją stanowiącą o atmosferze obrazu.
Teodor Axentowicz (1859 -1938)
Był hiszpańskim malarzem, rzeźbiarzem i grafikiem. Większość swego życia spędził we Francji gdzie, znajdując uznanie i sławę, poświecił się twórczemu i śmiałemu eksploatowaniu malarstwa figuratywnego. Razem z malarzem Georges Braque dał początek kubizmowi - stylowi, który stał sie jednym z ważniejszych kierunków modernistycznych pierwszej połowy XX wieku. Sam Picasso, zmieniający styl w poszukiwaniu nowych środków wyrazu i idei pozostał trudny do sklasyfikowania. Jest autorem takich głośnych dzieł jak Panny z Avignon, Guernica i Płacząca kobieta.
Mary Cassatt (1844- 1926)
Mary Cassatt urodziła się 22 maja 1844 roku w Allegheny City
(aktualnie to część Pittsburgha) w Pensylwanii, zmarła 14 czerwca
1926 roku w Mesnil-Théribus we Francji.
Zaliczana do grona wybitnych amerykańskich malarek,
francuskiego pochodzenia. Sukcesy odnosiła również w grafice.
Jej malarstwo wpisuje się w nurt impresjonistyczny.

MARY CASSATT, ŚPIĄCE DZIECKO, 1910
PABLO PICASSO, KOBIETA PŁACZĄCA, 1937

Francis Bacon (1909 - 1992)

Francis Bacon to czołowy przedstawiciel malarstwa figuratywnego, a także sztuki egzystencjalnej i nurtu ekspresjonistycznego. Początkowo ulegał wpływom surrealizmu, kubizmu – szczególnie Pabla Picassa. Swój własny styl ukształtował po 1950 r. Był samoukiem i przeciwnikiem abstrakcjonizmu w sztuce. Najbardziej jest on znany ze swojego tryptyku pt. „Trzy studia postaci na podstawie tematu Ukrzyżowania”.
FRANCIS BACON, DWIE POSTACI W TRAWIE,
1954
TEODOR AXENTOWICZ, POD BRZEMIENIEM NIESZCZĘŚCIA, 1917
Marcello Bacciarelli (1731 - 1818)
Marcello Bacciarelli był jednym z włoskich przedstawicieli malarstwa baroku. Zasłynął na dworze króla Stanisława Augusta w Warszawie, w którym działał od 1766 r. i gdzie kierował sprawami związanymi ze sztuką, od wystroju wnętrz pałaców królewskich (Łazienki, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Ujazdowski) po zaopatrywanie galerii królewskiej w cenne dzieła oraz kierowanie Malarnią, szkołą artystyczną, której był założycielem.
MARCELLO BACCIARELLI, AUTOPORTRET, 1791